Poslech
O čem se mluví
16. února  2018 v 08:10  

Ke zhubnutí vám pomohou citrusy, jablka a koření

Je známo, že lidé s vyšším podílem vitaminu C ve stravě mají menší objem břicha a nižší BMI index - Foto: Fotobanka Pixabay

Je známo, že lidé s vyšším podílem vitaminu C ve stravě mají menší objem břicha a nižší BMI indexFoto: Fotobanka Pixabay

Na první pohled se to může zdát jednoduché - méně jíst a více cvičit. V současné době se však ukazuje, že hubnutí velmi komplikuje hormonální nerovnováha, kterou může nastartovat prožité trauma, chronický stres a moderní toxické prostředí.

Pak je potřeba, abychom pomohli metabolismu a celkově ozdravili organismus. V přírodě pro to najdeme mnoho kvalitních pomocníků. 

Základem je vitamin C, který dokáže neutralizovat toxické prostředí organismu a stimuluje metabolismus a vlastně všechny životní pochody. Je známo, že lidé s vyšším podílem vitaminu C ve stravě mají menší objem břicha a nižší BMI index. Vitamin C najdete v zelené listové zelenině, paprikách, kiwi, citrusových plodech a také se ho nebojte čerpat z potravinových doplňků. Stres totiž velké množství vitaminu C spotřebovává. 

 

Audio

Přírodní produkty, které podporují hubnutí a pomáhají odbourávat tuky – jablka, lněná semínka, kurkuma a další

Přehrát

Citrusy 

Citrusy hubnutí pomáhají i vysokým podílem vlákniny, malým množstvím cukru a stimulačními látkami. Když například výzkumníci dávali obézním jedincům každý den půlku grapefruitu před obědem, po určité době zaznamenali výrazný úbytek váhy. 

Pomeranče, grapefruity, citrony a limetky obsahují určitý typ antioxidantu, který působí jako protiváha vážným zdravotním potížím spojeným s obezitou. Přidání citrusových plodů může lidem s nadváhou pomoci snížit rizika rozvoje srdečních chorob, poškození jater a cukrovky. 

Jablka 

Dále k redukci váhy přispívají jablka. Obsahují mnoho prospěšné vlákniny v kombinaci se zdravými fytochemikáliemi, které metabolismus stimulují. Studie sledovala ženy, které v redukční dietě měly navíc tři jablka denně. Bez ohledu na vyšší přísun kalorií zhubly více než kontrolní skupina bez jablek. 

Sušené ovoce 

Zajímavé je také působení kvalitního nesířeného a nedoslazovaného sušeného ovoce. I když se obvykle z redukční diety vyřazuje kvůli vysoké koncentraci cukru, skupina lidí, kteří jedli navíc sušené švestky, zhubla více. Nesmíme opomenout, že cukr je zde přírodní a je vázaný ve velkém množství vlákniny. Ovoce tak může uspokojit chuť na sladké a má sytící efekt. 

Ořechy 

Ořechy díky vysoce prospěšným tukům pomohou utlumit hormony hladu - Foto: Jiří Čondl

Ořechy díky vysoce prospěšným tukům pomohou utlumit hormony hladuFoto: Jiří Čondl

Podobně prospěšný vliv můžeme očekávat od ořechů. Pokud jsou neslazené a nesolené, malá hrst denně zásadně nezvýší kalorický přísun a díky vysoce prospěšným tukům pomůže přenastavit hladinu hormonů a utlumit hormony hladu. Výzkumy potvrdily například prospěšnost mandlí. 

Koření 

Vzpruhou pro metabolismus je koření. Vyplatí se přidat do jídla chilli, které prospívá vyššímu metabolickému obratu. Skořice stabilizuje hladinu cukru v krvi a nepřekonatelná je kurkuma – mění charakter buněk, aby podporovaly hubnutí a uvolňování tuku. 

Nevídané účinky má římský kmín, který je známý ve středomořské, mexické i orientální kuchyni. Když ženám v redukčním režimu přidávali půl lžičky mletého kmínu dvakrát denně do jogurtu, zhubly až o 50 procent více než kontrolní skupina a zredukovaly množství tuku až trojnásobně. 

Zelený čaj a voda 

Zelený čaj lidem s mírnou nadváhou efektivně pomáhá ke zmenšení objemu v pase. Kromě toho pozitivně ovlivňuje více než 200 dalších zdravotních indispozic. Díky zelenému čaji můžete zaznamenat zlepšení stavu, zvláště u potíží, které souvisí s obezitou. 

Zásadním zdrojem hydratace organismu by však měla být vždy kvalitní voda, nejlépe přírodní nebo filtrovaná. 

Slunce 

Slunce je lék, který při podávání v rozumné míře lidem velmi slouží - Foto:  HebiPics, CC0 Public domain

Slunce je lék, který při podávání v rozumné míře lidem velmi sloužíFoto:  HebiPics, CC0 Public domain

Vliv na zeštíhlení a udržení štíhlé linie má také sluneční záření. I když v minulosti získalo spíše negativní nálepku jako zdroj obávané rakoviny kůže, sluneční paprsky dodávají důležitý vitamin D. Jeho nedostatek přispívá k vyššímu množství viscerálního tuku a mnoha dalším potížím. Co se týká rakoviny kůže, je známo, že ji ovlivní spíše spálení pokožky. Slunce tedy je lék, který při podávání v rozumné míře lidem velmi slouží. 

Lněná semínka a sezam 

Pro ženy zvláště kolem období menopauzy se jako zásadní ukazuje konzumace lignanů ve lněných semíncích nebo sezamu. Při výzkumu měly ženy s nejvyšší konzumací lignanů znatelně nižší váhu, nižší podíl tuku a lepší metabolický profil než ty, které lignany nekonzumovaly. Lignany navíc mohou být vhodnou náhražkou syntetických hormonálních terapií. 

Všechny díly pořadu Přírodní lékárna najdete ZDE 

Autor:  Štěpánka Kutišová
 

O čem se mluví:

Výzkumy potvrdily, že látky obsažené v brusinkách mohou být účinné v boji proti leukemii, rakovině prsu, plic a tlustého střeva a zřejmě i dalším typům rakoviny - Foto: Fotobanka Profimedia

Brusinky ochrání nejen močové cesty. Zabraňují bakteriím přilnout k buňkám v našem těle

 
Dušan Huťka a Maka Gállik ze Slovenska přijeli do Budějovic představit své originální kabelky - Foto: Mirka Nezvalová

Vyrábí originální kožené kabelky, nadchla pro to i svého přítele

 
Snímek z roku 1918 zachycuje nakažené španělskou chřipkou v Camp Funston v Kansasu - Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Před 100 lety propukla španělská chřipka. Zabila milióny válkou vyčerpaných lidí

 
Další články... nahoru
ROZHLAS.CZ

ZPRÁVY > Domácí | Zahraničí | Ekonomika | Sport | Zelená vlna | Počasí

STANICE > Radiožurnál | Dvojka | Vltava | Plus | Radio Wave | D-Dur | Jazz | Rádio Junior

TÉMATA > Komentáře | Leonardo - věda a technika | Kultura | Příroda | Historie | Cestování | Životní styl | Média | Z rozhlasu

Plná verze | RSS | Kontakty | Podcasty | Mobilní aplikace
© 1997-2018 Český rozhlas