Poslech
Dokumenty Dvojky
14. května  2017 v 22:00  

Marie Terezie, dcera, matka, babička. Kde začíná a končí mýtus?

Martin van Meytens: Cícařovna Marie Terezie (olej na plátně, výřez, 1759) - Foto: Martin van Meytens, Wikimedia Commons, Public domain

Martin van Meytens: Cícařovna Marie Terezie (olej na plátně, výřez, 1759)Foto: Martin van Meytens, Wikimedia Commons, Public domain

Audio

Poslechněte si celý příspěvek

Byla konfrontována se situacemi, které jiné známé ženy na trůně neznaly. Anglická královna Alžběta I., podobně jako carevna Kateřina Veliká nebo carevna Alžběta buď neměly děti, nebo jenom jedno, nanejvýš dvě. A příliš se o ně nestaraly. Chtěly vládnout a vládly jako muži. Marie Terezie ale byla hlavně ženou ve světě mužů. A dovedla, podle mínění tehdejších současníků, své „nevýhody“ obrátit v zisk.

Císař Karel VI. sice doufal, že se dočká syna, ale i tak pro všechny případy ještě před narozením dcery Marie Terezie vydal 19. dubna 1713 základní zákon o následnictví (tzv. pragmatickou sankci). Podle dekretu platného do konce trvání monarchie mělo být habsburské dědictví nedělitelné a nerozlučné. A v případě nutnosti může na trůn nastoupit i nejstarší dcera posledního panovníka. 

„Veličenstvo, Vaší dědičce by se jelo líp, kdybyste jí místo papírového zákona o ženském následnictví zanechal takových 100 000 dobře vyzbrojených vojáků a truhly plné pokladů.“
princ Evžen Savojský

Prosadit takový zákon ale nebylo snadné. Když se 13. května 1717 po nečekané smrti prvorozeného syna narodila konečně zdravá dcera, bylo jí dáno jméno Marie Terezie. Při jejím narození byla kostelu Magna Mater Austriae v Mariazell věnována zlatá soška jako poděkování za zdravé dítě. A diplomatická přesvědčovací kampaň ohledně pragmatické sankce pokračovala dál. 

Jak se dělá domácí i světová politika 

Francouzská historička a socioložka Elisabeth Badinter zdůrazňuje, že Marie Terezie nebyla po otcově nečekané smrti na roli vládkyně připravena. Přesto se díky přirozenému politickému nadání, diplomatickým schopnostem i ženskému důvtipu dokázala prosadit. Začalo to už volbou manžela. František Štěpán Lotrinský totiž nepatřil mezi kandidáty na sňatek s budoucí vládkyní nad 52 zeměmi habsburské monarchie. 

František Štěpán Lotrinský - Foto: Wikimedia Commons, Public domain

František Štěpán LotrinskýFoto: Wikimedia Commons, Public domain

Přesto se stal jejím manželem a manželství to bylo překvapivě harmonické. Když 20. října 1740 císař Karel VI. umírá, je Marie Terezie čtyři roky vdaná a počtvrté těhotná. Už v den císařově smrti se na základě pragmatické sankce ujímá vlády nad rakouskými zeměmi. V černých šatech přijímá ministry a císařské hodnostáře a žádá je, aby prozatím dál vykonávali své úřady. Příští den zahajuje Marie Terezie zasedání ministerské rady. 

Tajná konference 

Poprvé sedí po její levici František Štěpán Lotrinský. O několik týdnů později ho jmenuje spoluregentem. Podle tajných zpráv zahraničních diplomatů, v den císařovy smrti, i trochu později, reptala celá Vídeň. Přece nám nebude vládnout císařovna?! Marie Terezie ale v krátké době ukazuje, že jí odvaha ani píle nechybí. Otevírá brány Hofburgu, naslouchá žádostem obyvatelstva, od rána do večera neúnavně pracuje. 

Za pár týdnů se nálada ve městě mění. Marie Terezie si získala srdce svých poddaných. „Vídeň ji miluje a stojí za ní,“ píše se v depeších směřujících do celé Evropy. Jako první žena v novodobé historii, jak konstatuje Elisabeth Badinter, praktikovala Marie Terezie takový životní styl, ve kterém dovedla šťastně spojovat povolání, osobní ambice, rodinný život. A to všechno téměř tak jako v dnešní době. 

Dokonalá herečka 

„Lepší než v Comédie-Francaise,“ hodnotí herecké schopnosti habsburské panovnice francouzská historička. Když byly centrální habsburské země ohroženy bavorsko-francouzským vpádem, vystoupila Marie Terezie před uherský říšský sněm v Prešpurku, celá v černém, s malým dítětem v náručí a se slzami v očích žádala o poskytnutí vojsk na obranu rodiny i země. 

Uherské magnáty dojala natolik, že jí spontánně projevili přízeň a slíbili pomoc. Svou řeč pronášela v latině tak přesvědčivě, že jeden francouzský diplomat později vyprávěl, že tak vynikající herečku neviděl ani na prknech slavné pařížské Comédie-Francaise. A ačkoliv prý její taktiku prohlédl, také on téměř zaslzel. 

Rodina Marie Terezie - Foto: Martin van Meytens, Wikimedia Commons, Public domain

Rodina Marie TerezieFoto: Martin van Meytens, Wikimedia Commons, Public domain

Nová forma reprezentace 

Marie Terezie byla téměř nepřetržitě těhotná. 20 let. Zázrak na tehdejší dobu byl, že všech svých 16 těhotenství přežila. Pět synů a 11 dcer, pokračování rodu bylo zajištěno. Roli matky i vládkyně hodlala zvládnout stejně dokonale jako roli manželky. Vytvořila tedy „svou“, zcela novou a velmi ženskou formu reprezentace. Dávala se nosit v majestátně vyhlížejících a skvostně zdobených nosítkách. Dokonale inscenovala dlouhá kočárová defilé, všechno se muselo třpytit zlatem, na purpurovém sametu se také nešetřilo. 

Byly to opulentní podívané, na kterých nechyběly davy diváků. Pro ostatní ve vzdálenějších místech monarchie byly k dispozici novinové zprávy s hojným „obrazovým“ zpravodajstvím. Marie Terezie musela a chtěla být viděna. Jako císařovna, která za císařovnu nebyla nikdy korunována, nepřestává fascinovat. A překvapovat. Ve své době, stejně jako dnes. 

Na dvoře Marie Terezie v Hofburgu ve Vídni - Foto: Martin van Meytens, Wikimedia Commons, Public domain

Na dvoře Marie Terezie v Hofburgu ve VídniFoto: Martin van Meytens, Wikimedia Commons, Public domain

Autor:  Eliška Závodná
 

Dokumenty Dvojky:

Audiodokument by chtěl propojit hlubokou a pohnutou minulost Concertina Praga se současností. Dobu konce 60. let minulého století s přítomností, jejíž životní styl je velmi odlišný - Foto: Jovan Dezort

Concertino Praga 1966–2018. Dokumentární průřez archivními nahrávkami, rozhovory s účastníky, zakladateli i porotci mezinárodní soutěže mladých hudebníků

 
Balfolk je tanec pro tanec, pro radost z tance a setkávání se - Foto: Maciej Sowilski

Balfolk. Dokument o tanci pro tanec mezi postávači s pivem

 
Písničkář J Eoin během koncertu Českého rozhlasu Legendy Nočního proudu 2013 - Foto: Eva Dvořáková

Jay. Dokument o irském písničkáři J Eoinovi

 
Další články... nahoru
ROZHLAS.CZ

ZPRÁVY > Domácí | Zahraničí | Ekonomika | Sport | Zelená vlna | Počasí

STANICE > Radiožurnál | Dvojka | Vltava | Plus | Radio Wave | D-Dur | Jazz | Rádio Junior

TÉMATA > Komentáře | Leonardo - věda a technika | Kultura | Příroda | Historie | Cestování | Životní styl | Média | Z rozhlasu

Plná verze | RSS | Kontakty | Podcasty | Mobilní aplikace
© 1997-2018 Český rozhlas