Poslech
Vybíráme z vysílání
27. prosince  2017 v 11:15  

Kdyby se Československo nerozdělilo... Poslouchejte silvestrovské mystifikační vysílání

Československo až dodnes? Možná vás překvapí, kdo všechno ze známých osobností na tuto hru přistoupil a s jakou chutí popustil uzdu své fantazii - Foto: Wikimedia Commons, Public domain

Československo až dodnes? Možná vás překvapí, kdo všechno ze známých osobností na tuto hru přistoupil a s jakou chutí popustil uzdu své fantaziiFoto: Wikimedia Commons, Public domain

Připomeňte si 25 let od rozdělení Československa. Komedií, Lenoškou Iva Šmoldase a mystifikační hrou na talkshow. Na Silvestra můžete slyšet ale i ryze české rozhlasové hry nebo netradiční Stopy, fakta, tajemství. Přečtěte si programové tipy.

Na Silvestra bude Dvojka připomínat 25 let od rozdělení Československa. Už krátce po 10:00 bláznivou komedií Jarda a Julie z pera Tomáše Dianišky, který letos získal Cenu divadelní kritiky v kategorii Talent roku. Na začátku zápletky je fiktivní situace, kdy v pražském Národním divadle právě na Silvestra hostuje soubor Slovenského národného divadla s inscenací Romea a Julie. 

Už začátek představení neprobíhá hladce a všechno ještě zhoršuje všetečná rozhlasová reportérka, která z divadla živě vysílá. Je jasné, že dojde k maléru... Slovenský rodák Dianiška, který už léta žije a působí v Praze, si s neskrývanou rozkoší dělá legraci jak z hereckých kolegů, tak z rozhlasových novinářů. V režii Natálie Deákové si hlavní role zahráli Tereza Dočkalová, Zuzana Stavná, Pavol Smolárik, Luboš Veselý a Andrej Polák. 

Lenoška Iva Šmoldase - Foto: Khalil Baalbaki

Lenoška Iva ŠmoldaseFoto: Khalil Baalbaki

V 10:40 na komedii naváže Lenoška Iva Šmoldase s Ivou Pazderkovou, Milanem Markovičem a Michaelem Kocábem. A v 15:00 začne nejrozsáhlejší programový příspěvek: stominutová mystifikační talkshow Spolu je nám dobře aneb Obývačka. Scénář Jiřího Havelky, Jaroslava Veise a Martina Hůly pracuje s premisou, že rozpadu se na poslední chvíli podařilo zabránit a k rozdělení Československa nedošlo. 

Spolu je nám dobře aneb Obývačka 

Scénář Jiřího Havelky, Jaroslava Veise a Martina Hůly pracuje s premisou, že rozpadu se na poslední chvíli podařilo zabránit a k rozdělení Československa nedošlo - Foto: Khalil Baalbaki

Scénář Jiřího Havelky, Jaroslava Veise a Martina Hůly pracuje s premisou, že rozpadu se na poslední chvíli podařilo zabránit a k rozdělení Československa nedošloFoto: Khalil Baalbaki

Od této představy se okamžitě odvíjí ohňostroj nespoutané fantazie. Fiktivní zprávy střídají telefonáty a rozhovory s hosty ve studiu. Jak by takové nerozdělené Československo vypadalo dnes? Měli bychom uzákoněný československý jazyk? Měli bychom prezidentku, která se právě chystá na pravidelný novoroční projev? Řešili bychom poměrné zastoupení sportovců obou národů na olympiádě? 

Mnohé posluchače možná překvapí, kdo všechno ze známých osobností na tuto hru přistoupil a s jakou chutí popustil uzdu své fantazii. 

Kašpárkův Jánošík a Motlův Yetti 

V 18:00 zazní „českoslovenština“ ve vysílání naposledy. V rozverné skoropohádkové hře Kašpárek a Jánošík. Mladý slovenský intelektuál Jánošík, který se těší na kariéru duchovního, je zprvu na hony vzdálen legendám o zbojníkovi. Toho v něm probudí až setkání s českým Kašpárkem. 

S ním a s poněkud obhroublým a omezeným Uhorčíkem se vydá hájit utlačovaný chudobný lid a bojovat s mrzkou aristokracií. Činí tak velmi svérázným způsobem i s využitím mocností pekelných. Hru napsal herec pražského Divadla v Dlouhé Martin Matejka a spolu se svými divadelními kolegy, kteří stejně jako on pocházejí ze Slovenska, si v ní také v režii Heleny Herbrychové zahrál. 

Stanislav Motl - Foto: Khalil Baalbaki

Stanislav MotlFoto: Khalil Baalbaki

Silvestr na Dvojce ale nabídne i ryze české pořady. Odlehčeným tématem možná překvapí Stanislav Motl, který se vydal po stopách Yettiho. Večerní program otevře rozhlasová komedie Petra Vodičky Láska je dobrej matroš. 

Láska je dobrej matroš a Mise Xylofermat 

Hlavní hrdinka Veronika (Šárka Vaculíková) právě odmaturovala a chystá se odjet do Prahy. Studovat, a hlavně najít pravou lásku, o které sní ve svém deníčku. Dívčí sny se moc nepotkávají s realitou. Její naivně komické peripetie ovšem s gustem glosují nečekaní komentátoři, třeba deníček (Ivan Trojan), nádražní rozhlas (Jana Stryková) nebo hrdinové akčního TV seriálu (Miroslav Krobot a Václav Neužil). 

Ve 22:00 poslouchejte galaktickou zpěvohru Mise Xylofermat. Dva mimozemšťani v ní přiletí na Zemi zachránit vzorek naší populace před zánikem planety, který má nastat právě o silvestrovské půlnoci. V režii Ivana Holečka hrají Martin Písařík, Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová, Jan Vondráček, Jiří Klem, Jiří Prager a řada dalších. 

Z natáčení Mise Xylofermat - Foto: Karolína Jiřičková

Z natáčení Mise XylofermatFoto: Karolína Jiřičková

Autor:  Libor Vacek
 

Vybíráme z vysílání:

Gabriela Vránová (27. července 1939 Nové Mesto nad Váhom – 16. června 2018) - Foto: Khalil Baalbaki

„Herec umírá s posledními svými diváky.“ Odešla herečka Gabriela Vránová

 
Marie Moravcová, rozená Krčilová (25. srpna 1898 v Praza na Žižkově – 17. června 1942 v Praze), známá odbojářům jako „teta Moravcová“ - Foto:  autor neznámý,  Archiv Jaroslava Čvančary, Wikimedia Commons, Public domain

Radši si vzala jed, než aby zradila lidi zapojené do Anthropoidu: Osudové ženy: „teta“ Marie Moravcová

 
Allen Ginsberg jako král pražského majálesu v roce 1965. Během této jeho návštěvy se s ním setkala i Inka Machulková - Foto:  Engramma.it, Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

Setkala se s Ginsbergem a měla si psát s Gregory Corsem. Osudové ženy: Inka Machulková

 
Další články... nahoru
ROZHLAS.CZ

ZPRÁVY > Domácí | Zahraničí | Ekonomika | Sport | Zelená vlna | Počasí

STANICE > Radiožurnál | Dvojka | Vltava | Plus | Radio Wave | D-Dur | Jazz | Rádio Junior

TÉMATA > Komentáře | Leonardo - věda a technika | Kultura | Příroda | Historie | Cestování | Životní styl | Média | Z rozhlasu

Plná verze | RSS | Kontakty | Podcasty | Mobilní aplikace
© 1997-2018 Český rozhlas