Poslech
Dvacet minut Radiožurnálu
21. dubna  2017 v 18:20  

Blíží se prezidentské volby ve Francii. Ovlivní voliče útok na Champs-Élysées?

Terorismus se pozval do kampaně jako „nezvaný host“ - Foto:  ČTK/AP, Claude Paris

Terorismus se pozval do kampaně jako „nezvaný host“Foto:  ČTK/AP, Claude Paris

Audio

Poslechněte si celý příspěvek

Přehrát

Nedělní prezidentské volby ve Francii jsou za dveřmi, zatímco policie má plné ruce práce po útoku na Champs-Élysées. Kvůli volbám bude v pohotovosti na 50 tisíc policistů, prezidentští kandidáti zrušili další mítinky a akce a ve vzduchu tak visí otázky, do jaké míry teroristický útok ovlivní výsledky voleb.

Teroristický útok v centru Paříže přispívá k určité atmosféře, která podle politologa v Dijonu Lukáše Macka do určité míry nahrává tomu či onomu kandidátovi, kteří jsou v těchto tématech silně identifikování. 

Čtěte také: Násilí ve Francii hraje Le Penové do karet. Postup do druhého kola prezidentských voleb má téměř jistý

„Fillon, Le Penová přicházejí s návrhy, které ale často mobilizují protikandidáty, protože zabočují do extrémních poloh,“ vysvětluje. Bývalý velvyslanec ve Francii Petr Janyška naopak zdůrazňuje, že samotný útok na Champs-Élysées nebude mít na volby výrazný vliv, šlo totiž spíše o akt kriminálníka než jasně deklarovaný teroristický útok. 

Marine Le Penová v poslední týdnu přitvrdila diskurz - Foto:  ČTK/AP, Kamil Zihnioglu

Marine Le Penová v poslední týdnu přitvrdila diskurzFoto:  ČTK/AP, Kamil Zihnioglu

S tím ale nesouhlasí režisérka žijící v Paříži Andrea Sedláčková, podle které včerejší teroristický útok může voliče ovlivnit ohromně. „Volební účast bude letos veliká, protože jde o mnohé. Lidé si nepřejí, aby se do druhého kola dostala Marine Le Penová,“ upozorňuje. 

Staří džinové vyplouvají  

Ačkoliv Národní fronta Marine Le Penové je považována za extrémně pravicová, tak obsahuje silně sociální program. „Je to zakuklená levicová strana, navzdory tomu, že ji všichni nazývají stranou extrémně pravicovou,“ říká Andrea Sedláčková. 

A Lukáš Macek potvrzuje, že Le Penová úspěšně oslovila dělnické voliče, na druhou stranu kampaň ukazuje, že témata, kterými se zabývá nejvíce, je to, co je tvrdým jádrem strany – extrémně pravicový názor. 

Marine Le Penová také podle Petra Janyšky přitvrdila a zradikalizovala diskurz, zase se objevují stará tradiční antisemitská témata, kterých se chtěla zbavit. „Zdá se, že staří džinové vyplouvají napovrch,“ míní. 

Macron, naděje Bruselu 

Emmanuel Macron je se svým hnutím En marche! (Na pochodu!) favoritem - Foto:  ČTK/AP

Emmanuel Macron je se svým hnutím En marche! (Na pochodu!) favoritemFoto:  ČTK/AP

Dalšímu z kandidátů na prezidenta Emanuelu Macronovi aktuální průzkumy přisuzují až 25 procent, jeho šance na vítězství byly doposud největší. Diplomaté si slibují, že jeho zvolení by opět vedlo ke spojení sil Francie a Německa a pro EU by byl ideálním kandidátem. 

„Bruselu by se jistě hodil, ale je otázka, zda bude přesvědčivý pro obyvatele Francie. Někteří by chtěli, aby se EU trochu změnila,“ podotýká zahraniční zpravodaj Pavel Novák. 

Že má Macron největší šanci na vítězství si myslí i Petr Janyška, podle kterého je kandidátem politického mainstreamu, ztělesněním nové generace, člověk, který je v moderní době dobře posazen. „Kampaň založil na tom, že není ani pravice, ani levice,“ dodává. 

Čtěte také: Nejmladší prezidentský kandidát Emmanuel Macron je populární pro svůj vzhled i liberální postoje

Odpustí veřejnost Fillonovi?  

Ještě koncem roku byl jasným favoritem kandidát republikánů François Fillon, pak ale přišla aféra s fiktivním zaměstnáváním jeho ženy, která dostala asi milion eur za práci, kterou ale údajně nevykonávala. 

Mnozí Fillonovi radili, aby odstoupil - Foto:  European People's Party, flickr.com   ,  CC BY 2.0

Mnozí Fillonovi radili, aby odstoupilFoto:  European People's Party, flickr.com , CC BY 2.0

„Řekl, že pokud bude vyšetřování, tak odstoupí. Vyšetřování začalo, ale on neodstoupil. To vyvolalo velký zmatek v jeho pravicové straně,“ říká Petr Janyška s tím, že mnoho lidí mu radilo, ať odstoupí. 

Základní otázkou podle zahraničního zpravodaje Jana Šmída je to, zda veřejnost je Fillonovi ochotná odpustit morální selhání, zda jsou vše ochotni voliči hodit za hlavu a ochotni mu dát hlas, protože může Francii pomoci. 

„Poslední vývoj nenahrává Le Penové, ale Fillonovi. Le Penová už nemá žádnou voličskou rezervu, zatímco třetina nerozhodnutých voličů se rozhoduje, jak dál,“ nastiňuje. 

Čtěte také: Závodník z Le Mans se ani přes aféry nevzdává. Francois Fillon dál usiluje o Elysejský palác

Sympatický profesor 

Dalším uchazečem na francouzského prezidenta je Jean-Luc Mélenchon, kandidát levicového hnutí Nepoddajná Francie, 65 politik, který se o křeslo v Elysejském paláci ucházel už před pěti lety. Tehdy skončil v prvním kole čtvrtý. 

Jean-Luc Mélenchon stojí na čele hnutí France insoumise (Vzdorující Francie) - Foto:  ČTK/AP, Thibault Camus

Jean-Luc Mélenchon stojí na čele hnutí France insoumise (Vzdorující Francie)Foto:  ČTK/AP, Thibault Camus

Nyní chce zavést nové řízení Francie i Evropy, svou zemi chce vyvést ze Severoatlantické aliance. Jak tohoto kandidáta vnímá Andrea Sedláčková? „Je to takový sympatický profesor, s jeho programem se ale ztotožnit nemůžu, je to člověk, který se ideologicky zastavil v šedesátém osmém,“ říká. 

Na druhé straně dodává, že lidem je velmi sympatický – slibuje, že zvýší minimální mzdu a důchodu. „Jako jediný z kandidátů má skutečný ekologický program, to je bohužel dost málo, nedá se ale vyloučit, že se ocitne v druhém kole,“ uzavírá. 

Autor:  Karolína Koubová  (kko), Prokop Havel  (prh)
 

Dvacet minut Radiožurnálu:

Co si Leo Luzar myslí o svobodě slova? - Foto:  ČTK

Leo Luzar o zákonu proti hanobení prezidenta: Pokud budou občané chtít, zvedneme prapor a půjdeme do toho znovu

 
Jaroslav Bašta odpovídal na otázky Marie Bastlové - Foto: Luboš Vedral

Rusko jako soused, nebo jako hrozba? „Měli bychom si vyjasnit, co vlastně chceme,“ říká Jaroslav Bašta

 
Jiří Ovčáček odpovídal na otázky moderátorky Marie Bastlové - Foto: Filip Jandourek

Čekáme na stanovisko čínské strany, Jie Ťien-ming je nadále prezidentův poradce, říká Jiří Ovčáček

 
Další články... nahoru
ROZHLAS.CZ

ZPRÁVY > Domácí | Zahraničí | Ekonomika | Sport | Zelená vlna | Počasí

STANICE > Radiožurnál | Dvojka | Vltava | Plus | Radio Wave | D-Dur | Jazz | Rádio Junior

TÉMATA > Komentáře | Leonardo - věda a technika | Kultura | Příroda | Historie | Cestování | Životní styl | Média | Z rozhlasu

Plná verze | RSS | Kontakty | Podcasty | Mobilní aplikace
© 1997-2018 Český rozhlas