Poslech
Radiožurnál. Každý den s Vámi
22. dubna  2013 v 07:30  

Nezdá se vám znaménko? Nechte si vyšetřit kůži ve Stanu proti melanomu

Stan proti melanomu na Václavském náměstí v Praze - Foto: Monika Puchingerová

Stan proti melanomu na Václavském náměstí v PrazeFoto: Monika Puchingerová

Sáhněte si do svědomí: kontrolujete si pravidelně mateřská znaménka? Upřímná odpověď bude pravděpodobně znít ne a tady začíná problém. Až 50 procent melanomů totiž vzniká na podkladě pigmentového znaménka. Počet případů nádorových onemocnění kůže v Čechách každoročně roste, a tak odborní lékaři budou letos už posedmé zachraňovat životy ve Stanu proti melanomu – v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové a Radiožurnál bude u toho!

Odpovězte si na otázky: Opalujete se často? Jezdíte pravidelně do exotických zemí? Máte navíc světlou pleť, hodně pih nebo mateřských znamének? Potom i vy patříte do rizikové skupiny. Pokud měl někdo ve vašem příbuzenstvu kožní nádor nebo pozorujete, že se vaše mateřská znaménka mění, jsou to další důvody ke zvýšené pozornosti. 

Udělejte něco pro sebe a nechte si vyšetřit kůži ve Stanu proti melanomu, může vám to zachránit život. Vyšetření je bezbolestné a bezplatné, výsledek se dozvíte hned, tak vše, co musíte obětovat, je trocha vašeho času. Před stanem bývají každoročně dlouhé fronty, ale určitě se vyplatí počkat. 

O Stan proti melanomu je každoročně velký zájem - Foto: Monika Puchingerová

O Stan proti melanomu je každoročně velký zájemFoto: Monika Puchingerová

Akce začíná 22. a 23. dubna v Praze na Václavském náměstí na úrovni ulice Opletalova, v květnu se přesune do Brna, Ostravy a 15. května skončí v Hradci Králové. Pořádá ji Dermatovenerologická klinika Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Masarykův onkologický ústav a Fakultní nemocnice Ostrava a Hradec Králové. 

Klíčová je prevence u dětí 

Projekt se letos soustředí především na rodiny s dětmi, protože právě ty patří mezi ty nejohroženější. Zásadní pro vznik kožních nádorů v dospělosti navíc není jen genetická výbava, ale právě naše chování na sluníčku v dětství. Pokud jsme se totiž jako děti často spálili na slunci až do puchýřů, opět se riziko melanomu zvyšuje. 

Co je vlastně melanom?

Zhoubný melanom je nádor, který vychází z pigmentových buněk. Na jeho vzniku se podílí především UV záření. Může mít různé podoby. Šíří se buď po povrchu, nebo mírně do výšky.  

Pokud se začne tvořit na původní zdravé kůži, projevuje se nejprve jako barevná skvrna, která se pomalu zvětšuje. Pokud se tvoří na základě mateřského znaménka, projevuje se změnou jeho barvy, tvaru nebo velikosti. 

Hlavním cílem projektu je tedy upozornit na rizika spojená se slunečním zářením a poradit, jak se na slunci chovat a jak ochránit naše nejmenší. Češi podle odborníků na prevenci stále dbají málo, podceňují aktivní ochranu kůže před sluncem a nechodí na preventivní prohlídky. Pokud se ale melanom odhalí včas, je vysoká naděje, že se pacienta podaří zcela vyléčit. 

Nedejte melanomu šanci 

Na vzniku malonomu se podílí i nadměrné opalování - Foto: Piotr Bizior, Stock Exchange

Na vzniku malonomu se podílí i nadměrné opalováníFoto: Piotr Bizior, Stock Exchange

Co tedy způsobuje vznik melanomu, jednoho z nejagresivnějších nádorů vůbec? Kromě nadměrného slunění je dalším důležitým faktorem ztenčování ozónové vrstvy – i velmi malé odchylky v množství ozónu se mohou na našem zdraví odrazit. 

Riziko se zvyšuje i díky častému cestování k moři nebo zimním výletům za sluncem do exotických zemí. Podle statistik jsou ohroženější muži, kteří často prevenci vůbec neřeší. Náchylnější jsou ty partie těla, které máme v létě nejčastěji odhalené – u mužů je to trup a u žen jsou to hlavně nohy. 

Jak se tedy stát zodpovědnějšími a co vlastně na znaménkách sledovat? Jsou to hlavně: asymetrické tvary, tmavě hnědá až černá barva nebo nepravidelně skvrnitá znaménka a ta, která rostou do výšky. Pozorujete-li některý z těchto znaků, neznamená to hned, že máte melanom, ale rozhodně je třeba nechat si kůži pro jistou vyšetřit. 

Kdy a kde?

22.–23. 4. (10–18 hodin) Praha, Václavské náměstí (v úrovni Opletalovy ulice)
6. 5. (10 – 18 hodin) Brno, náměstí Svobody
13. 5. (10 – 18 hodin) Avion Shopping Park Ostrava
15. 5. (13 – 18 hodin) Hradec Králové, areál Solární a ozónové observatoře 

Nepodceňujte riziko kožních onemocnění a využijte této jedinečné příležitosti, kterou projekt Stan proti melanomu nabízí. Vyšetří vás zdarma ve speciálně upraveném stanu se šesti oddělenými ordinacemi, dozvíte se vše o prevenci a budete mít klidné spaní, že jste něco udělali pro své zdraví. Vše o prevenci a důvodech vzniku melanomu se dozvíte i z vysílání Radiožurnálu, který je partnerem projektu, nezapomeňte se tedy na nás naladit! 

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T) - Foto:  koláž Český rozhlas

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T)Foto:  koláž Český rozhlas

Vysílání ČRo Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu. 

Záznamy vybraných pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast. 

Autor:  Nicole Tobišková  (nit)
 

Radiožurnál. Každý den s Vámi:

Takhle vypadal den otevřených dveří před rokem - Foto: Jan Sklenář

Přijďte se na nás podívat!

 
Český den proti rakovině - Foto: Alžběta Švarcová

Rakovina tiká. Bojujte proti ní i vy!

 
Už 25. dubna se dozvíme jméno toho, kdo vyhraje v soutěži Manažer roku 2012 - Foto:  Manažer roku

Kdo jsou nejlepší manažeři roku?

 
Další články... nahoru
ROZHLAS.CZ

ZPRÁVY > Domácí | Zahraničí | Ekonomika | Sport | Zelená vlna | Počasí

STANICE > Radiožurnál | Dvojka | Vltava | Plus | Radio Wave | D-Dur | Jazz | Rádio Junior

TÉMATA > Komentáře | Leonardo - věda a technika | Kultura | Příroda | Historie | Cestování | Životní styl | Média | Z rozhlasu

Plná verze | RSS | Kontakty | Podcasty | Mobilní aplikace
© 1997-2018 Český rozhlas